Proč na ty stromy lezeš?

Poměrně často dostávám od přátel otázku: Proč na ty stromy lezeš? Je ti už padesát, neměla by ses trochu zklidnit? Existuje jednoduchá odpověď: BAVÍ MĚ TO! A je to skvělý relax.

Celý život sportuji a považuji se za aktivního člověka. A kolem mě jsou podobně založení jedinci. Lhostejno, jestli jim je dvacet, padesát nebo sedmdesát, nebo mají  nějakou tělesnou indispozici. Kdo chce, pohybuje se, sportuje celý život a dokáže i zdánlivě nemožné. Nikdy není pozdě, nikdy není brzo začít. A arboristika je to nejlepší, co mě mohlo potkat, tady spatřuji podstatu slova kalokagathia, jak nás to učila paní prof. Hogenová.

Pracuji jako fyzioterapeutka. Vidím kolem sebe spoustu bolesti, bolavá, unavená těla a vyhořelé dušičky. A co nejvíc pomáhá, když přejde ta největší bolest? Začít se hýbat a přestat myslet na to, co všechno mi je a co by se ještě mohlo stát. Jedna skvělá „baba“ začala lézt na stromy ve více jak 65-ti letech po operaci kolene a zad. Není to žádný drobeček, překonala sama sebe a je moc spokojená. Neviděla jsem šťastnější výraz, než když tahle dáma vylezla na svůj první strom, visela v 15 metrech a volala „Já to dokázala!“.

A co vše vám to přinese? Od rozvoje obratnosti, pohyblivosti kloubů, posílení svalového aparátu a vytrvalosti až po rozvoj celkové tělesné a duševní kondice. A to ještě nevíte, jak je nádherné sedět v koruně stromu, popíjet kafíčko a kochat se tou nádherou okolo vás!

Je dobré naučit se „číst“ stromy, přiblížit se víc přírodě. Jaký strom je ten nejlepší? Která větev je ta správná a udrží mě? Jak to udělat, abych stromu neubližovala? A jak poznám, jestli je strom zdravý?

A výbava? Ze začátku si budete připadat, že na vás mluví cizím jazykem: džumar, grigri, krol, stupák, džingl, lanyard, rig, osma, ídečko, dejsyna, pantin, bigšot atd. Také zjistíte, že kýbl není jen nádoba, nebo pytlík není jen na housky. Naučíte se spoustu uzlů, nahazovat nebo střílet z praku pytlík s lankem … A mnoho dalšího.

Najděte si toho správného učitele a hurá na stromy. Buďte opatrní a užívejte si to.

Daniela alias Čarodějnice

Příspěvek byl publikován v rubrice O stromolezení napsali. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.