Pro dospělé

Lezení po stromech je adrenalinovou outdoorovou aktivitou při participaci na hlubokém prožitku z kontaktu se stromy. Současně je jedním z možných přechodových rituálů pro obnovení Jednoty člověka s Přírodou.

V posledních desetiletích sílí trend organizovaných aktivit. Na jednu stranu s pozitivním dopadem pro zdraví účastníků, na stranu druhou preferující pohyb sám o sobě na úkor prožitku interakce s přírodou. Organizované aktivity probíhají spíše v halách, na stadionech, v ulicích měst. I aktivity mimo města a obce pak často na veřejných komunikacích, ve sportovních areálech. A pokud probíhají doopravdy v přírodě – jako např. lyžování či cykloturistika, opět dominuje prožitek z vlastního pohybu a krajina tak nějak jen letí okolo … Výjimkou jsou některé adrenalinové sporty, provozované v ještě panenské přírodě, jako jsou horolezectví, paragliding, canoeing apod., kdy po maximálním soustředění na bezchybný výkon přichází fáze uvolnění a s ní prostor pro plné vnímání okolí. Nejbližší kontakt s volnou přírodou tak nabízejí spíše relaxační aktivity jako turistika, tramping či sbírání hub.slunce v trave

Lezení po stromech a pobyt na nich nabízí jak mimořádný adrenalinový, tak hluboký citový, doslova spirituální prožitek. Je to vlastně velmi jednoduché – každý člověk si ze setkání se stromy odnese právě tolik, kolik unese. Jak kvantitativně, tak kvalitativně. 

A možná tak napíše velmi důležitou část svého životního příběhu.